fallback

Фатих Бирол: По-оптимист съм от всякога за реализирането на енергийния преход

Има огромно количество петролни и газови компании, които все още не се ангажират с намаляването на въглеродните емисии, изтъкна ръководителят на МАЕ

17:18 | 28.09.20 г. 6

Глобалният преход към нисковъглеродна енергия набира скорост на фона на пандемията от коронавирус през тази година, която вероятно ще се окаже "повратна точка" за изменението на климата, заяви изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол, цитиран от S&P Global Platts.

В допълнение към глобалния устрем на много правителства за „зелено преизграждане“ след пандемията, разходите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) бързо намаляват, като е налице изобилие от евтино финансиране на проекти за чиста енергия, изтъкна Бирол пред FT Commodities Global Summit.

"Оптимист съм, съществува инерция и по този начин (тази година) може да се окаже повратна за енергията и изменението на климата ", каза той.

В края на май МАЕ заяви, че очаква глобалните енергийни разходи през тази година да спаднат във всеки основен сектор, от изкопаемите горива до ВЕИ и енергийната ефективност, отбелязвайки обаче, че инвестициите във възобновяема енергия са били по-устойчиви по време на кризата. 

Инвестициите в чисти енергийни източници като възобновяемата енергия, технологиите за съхранение на енергия, ядрената енергия и технологиите за улавяне и съхранение на въглерод вероятно ще спаднат с около 11% през тази година и ще останат доста под нивата, необходими за постигане на целите на Парижкото споразумение за климата, подписано през 2015 г., изтъкват от МАЕ.

Но Бирол заяви, че е оптимистичен заради падащите разходи за слънчеви и офшорни вятърни проекти, докато правителствената подкрепа за чисти енергийни технологии, като тези за улавяне и съхранение на въглерод и водород, дава "уникален импулс" за прехода към чиста енергия.

"Това е много мрачна година, но аз съм по-оптимист от всякога за чистия преход", изтъкна той.

Бирол обаче предупреди, че половината от изтритите количества емисии по света в бъдеще, за да се постигнат парижките климатични цели, ще трябва да идват от технологии, които все още не са търговски жизнеспособни.

Той също така отбеляза, че макар повечето европейски петролни компании да се ангажират с целта за „нетни нулеви емисии“ през следващите десетилетия, общите ангажименти около въглерода до момента представляват по-малко от 10% от световното производство на петрол.

"Има огромно количество петролни и газови компании, които все още не се ангажират публично с намаляването на емисиите на въглероден диоксид", подчерта Бирол.

Говорейки през юли, той заяви, че "няма да бъде изненадан", ако глобалното търсене на петрол напълно се възстанови до над 100 милиона барела на ден, след като пандемията бъде овладяна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:23 | 13.09.22 г.
fallback